شبکه های عصبی مصنوعی

فکر نمی کردم عمر یادداشت دیشب اینقدر کوتاه باشه ولی سوال مهتاب و مرتیا تو کامنت های قبلی منو بفکر انداخت در باره شبکه عصبی مصنوعی دو کلمه بنویسم.

فرض کنین می خواهین از بین آدم های تو یک سالن آدم های بالای 30 سال رو جدا کنید(طبعتا این مجوعه هیچ عضو خانمی نخواهد داشت). آدم ها رو یکی یکی بررسی می کنین و تکلیف خیلی ساده است تاریخ  تولدشون رو با تاریخ سی سال قبل مقایسه می کنین و مسئله حل میشه.

شما در واقع یک ویژگی رو استخراج می کنین و بر اساس اون قضاوت می کنین اما حالا اگر این جماعت مردم یک قبیله باشند که نه زبونشون رو می فهمین و نه سند و مدرک دارن چیکار می کنین؟احتمالا شروع می کنین به استخراج ویژگی های دیگر. مثلا به این کاندیدا ها نگاه کنید:

-         تعداد موهای سفید در ابرو

-         قد (یادتون باشه هیچی در باره این نژاد نمی دونین)

-         عمق چروک های روی صورت

-         مقدار خواب روزانه

-         سرعت عکس العمل

-         انحنای کمر

-         ...

بعضی از این ها معلومه اصلا ویژگی هایی نیستن که بدرد بخورن و بعضی از اون ها هم احتمالا منجر به خطا میشن. مثلا ممکنه یک آدم جوان همه موهای ابروش سفید باشه.

برای اینکه یک قانون بدست بیارین باید جمعیت نمونه بزرگی رو انتخاب کنین و ویژگی هایی رو که کاندیدا هستن بررسی کنین و به طریقی (مثلا با کمک یک مترجم)از روی نمونه هاتون تعدادی از اونها رو با ضرایب مختلف تو قانونتون میارین. وقتی نمی دونین چه ویژگی هایی در یک چیز باعث قرار گرفتن اونها در یک گروه میشه شبکه های مصنوعی عصبی کاندیدای خوبی به کمک در حل مسئله هستن.یک جمعیت نمونه بزرگ انتخاب می کنن و اون ویژگی هایی رو که محتمل می دونن رو از اونها استخراج می کنن. بعد جمعیت رو به طور تصادفی به دو قسمت تقسیم می کنن. در گروه اول شروع می کنن به قانون ساخت که مثلا اگر انحنا کمر اینجور بود و خواب روزانه در این محدوده بود و در هر ایرو بیشتر از این تعداد موی سفید بود اون حتما بیشتر از 30 سالشه. به عبارت دیگر با روشی بر اساس اطلاع از حقیقت به ویژگی ها وزن و اهممیت  تخصیص می دهند.مرحله بعدی اینه که این قانون رو در باره اون نصف دیگر که در استخراج قواعد نبودن ولی حقیقت رو در باره اونها می دونیم اعمال می کنن تا میزان درستی قانونمون معلوم بشه و یا در صورت لزوم اونها رو اصلاح کنیم. این موضوع اساس شبکه های عصبی مصنوعی است. توجه کنید که این کار ما چند تا نکته مهم توش هست:

-         همیشه احتمال تشخیص اشتباه توش هست و معمولا برای اون در صد درستی نتیجه بر آورد میشه.

-         به تعداد نمونه های خیلی زیادی که در اون حقیقت رو بدونیم احتیاج داریم.

-         معلوم نیست که اگر برای تفکیک آدم های یک قبیله درست بود برای همه قبیله ها قابل تعمیم باشه.

بنابر این روشی که خانمی که در یادداشت قبلی اشاره کردم باید استفاده کنه اینه که کلاه رو بگذاره سر یکنفر و اون یک نفر باید بدفعات بسیار زیاد دستش رو بچرخونه و ایشون تحریک های الکتریکی رو ذخیره کنه و اطلاعات رو تقسیم کنه و اون روش رو اجرا کنه بعلاوه برای اینکه نتیجه کار تحت تاثیر شرایط گذرا (مثل وضعیت عصبی و ...) قرار نگیره باید این کار در یک بازه زمانی طولانی انجام شه. توجه کنید که استفاده از چند نفر باعث میشه شما آدم های قبیله های مختلف رو قاطی کنین که طبیعتا کارتون رو خراب می کنه و دوم اینکه نمونه های بسیار زیادی باید بر داره و آخر سر هم فقط یک تخمین آماری از درستی کارش بدست می آید.خوب حالا معلوم میشه که چرا جمع آوری اطلاعات اون کار طولانیه و فقط باید در باره یک نفر انجام بشه. حالا کی حاضره برای دوستش فداکاری کنه کنه و کچل کنه و چندهفته بشینه  عروس خانم دیتا بردارن؟    

 

/ 16 نظر / 8 بازدید
نمایش نظرات قبلی
نیوشا

آی من می میرم واسه این پیشنهادات او یل جان!!! می دونی که مردها در طول تاریخ هر جا احتیاج به فداکاری بوده یه دلیل غیر معقول رو کاملا منطقی توجیه می کنن و از زیر بار هر نوع فداکاری در میرن حالا بمون ببین مهندس هم چه دلیل محکمه پسند به نفع آقایون ارائه کنه اما مدیون منی اگه حالشو نگیری و از جامعه محترمه بانوان حتی اگه شده با چنگ و لگد دفاع نکنی ....[ماچ]

نیوشا

کامنت من کاملا مربوط به سرکار اویل جان بود مجبور شدم اینجا بنویسم ub عزيز شرمنده!!!

یوبی

نیوشا - اینقدر بی اساس بودن حرفت واضح و روشن بود که مثل کامنت دوستت توی پست قبلی به چشم مزاح بهش نگاه کردم. ماجرای هبوط آدم از بهشت نشون میده که زن اینقدر راحت مرد رو فریب میده که اصلا لازم نیست مرد در باره فداکاری آگاهانه تصمیم بگیره. اگر فداکاری مرد ها نبود خانم ها تا ابد مهمون مادرشون می موندن. تحمل خانمها خودش بزرگترین فداکاری مرده.

نیوشا

آآآآآآآآآآآآآآآآییی جناب یوبی شما می خواهین همیشه توی امارات تشریف داشته باشین؟؟؟ پاتون برسه ایران من جبران می کنم ها.......... چه حرفها این خانمهای مظلوم در تمام دورانها حضور پر از دردسر شما مردها رو تحمل کردن چی فکر کردین هان؟؟؟ یک کم بهتر قرآن بخون داداش جون بزرگتر ناقلا...نوشته شیطان آن دو را فریب داد نه فقط حوای بیچاره رو....حالا من می دونم چقدر هم دلتون تنگ می شه و غصه می خورین اگه اون خانمهایی که میگین تحملشون فداکاری شماست بگن برو نمی خواهم تحملم کنی........... ولی از حق و انصاف نگذریم شما مردها همیشه می خواهین بگین خودتون بهترین اما هیچ هم از این خبرها نیست با همه وجودم آرزو می کنم یه روز قوانین اجتماعی ایران مثل اروپا و آمریکا به نفع خانمها تغییر کنه تا ما هم بریم حالشو ببریم....[شیطان][شیطان][شیطان][شیطان] حالا از این حرفها گذشته خوبین؟؟؟ [چشمک]

evil

نیوشا جان! سواره نظام رو آماده کن، یکی هست که باید یه کتک اساسی بخوره!

یوبی

رفقا کسی ذره بین نداره به من قرض بده[شیطان][قهقهه][چشمک]

نیوشا

آخ که چه بد شد من دیشب دوباره نیومدم وبلاگ شما دوست جونم و ندیدم چی نوشتین...از صبح هم انقدر سر کار گرفتار بودم که نشد بیام و ببینم....ببین جناب مهندس بزرگتری باشه...داداش منی باشه اما قرار نشد سر به سر اویل بذاری ها یه کاری نکن پاشم بیام اونجا و حسابی ......به لشگر ما میگی خاله ریزه ؟هان؟؟؟؟ وقتی به مادرتون گفتیم و ایشون هم حسابی شما رو کتک زدند متوجه می شید که جامعه بانوان چه اتحادی دارند خدا رو شکر ایشون می دونن چه پسری دارند....ها این از این...حالا واسه چی از کتک های اویل جان در رفتی؟؟؟؟؟؟ ای ترسو ...شاید مهربون کتکت می زد ...حداقل می گفتی باشه من کتک هم حاضرم بخورم هر چه از اویل رسد نیکوست....عجبا.......پاک آبروی ما رو پیش ایشون بردی...می شه انقدر سوتی ندی؟؟؟؟ یه کم آبروی ما رو پیشش حفظ کن کلی الکی ازت تعریف کرده بودیم ها حالا هی همه چی رو خراب کن....ضمنا بدون مورچه ها موجودات بسیار سخت کوشی هستن و یه نوعشون می تونه با نیشش آدم رو که هیچ فیل رو هم بکشه....فکرهاتو بکن شاید کتک بهتر از نیش باشه ها......[چشمک]

نیوشا

اویل جان من در خدمتم شما امر کنید[دست] اگرچه من دلم می سوزه حالا این داداش من فقط خواسته شوخی کنه و بگه هنوز مرد سالاریه باور کنید خودش کلی هم دلتنگه و .........اگه شما به دل نگیرین این دفعه از شون بگذرین[چشمک][چشمک] من مطمئنم که توی دلش از این حرفها نیست[ماچ]

evil

نیوشا جان، بیا یا این داداشتون قهر کنیم تا وقتی مجبور شدن بیان منت کشی، متوجه شن دنیا دست کیه!

UB

اویل جونم - اگر می خواهی قهر کن. ولی من تضمین نمی دهم که وقتی اومدی منت کشی تحویلت بگیرم.