چین - 1

برنامه سفر من توی چین خیلی فشرده بود ولی با همه این فشردگی چیز های جالبی دیدم. امروز چند تا نکته رو که در اسراف گریزی و فکر اقتصادی اونها تو غذا دیدم رو بهتون بگم.

1- خیلی از میز های چند نفره غذا یک میز  گردون روی خودشون دارند. غذا رو برای هر نفر توی یک بشقاب گنده نمی ریزند که هرچی موند رو هم دور بریزن. توی ظرف های کوچیک روی این میز می چینند و هرکس خواست میز رو می چرخونه تا یک کم از هرکدوم رو تو بشقابش بریزه.

2- توی بشقاب های خیلی کوچیک و کاسه در حد ماست خوری ما غذا می خورند- اونهم با اون چوبها که کلی سرعت بلعیدن رو کم میکنه.

3- جلوی هرکسی یک بطری آب معدنی نمی بینی که تازه آخرش هم یک بطری نیمه خالی رو دور بندازند و هم آب رو هدر بدن هم بطری رو و هم کلی به حجم آشغال ها اضافه کنند. هر وقت لیوانت خالی شد یک نفر با پارچ میاد برات آب بریزه.

4- بیخودی پول سردخانه و ماشین یخچال دار و ... نمی دهند؛ میری از توی اکواریم هایی که آب زی زنده توشه و خرج نگهداری چندامی نداره  انتخاب می کنی و همونجا برات آماده اش میکنه. مرغ و خروس هاش هم پشت حیاط رستورانه؛ نه یخچال نه ... تازه براشون تخم هم میگذارن.

5- تا حد امکان سرخ کردنی کم و بیشتر بخار پز و آب پز (یا نیمه پز) هم انرژی صرفه جویی میشه هم غذا سالم تر.

6- نمک ممنوع! ظاهرا حفظ سلامتی یک جنبه اونه ولی یک وقتی نمک کالای گرونی بوده و الگوی مصرف اون اصلاح شده.

7- وقتی بسادگی میشه رشته رو جلوی چشم مشتری و با عملیات دستی ساده درست کرد؛ چرا کارخونه و حمل و نقل و ...

8- مگر چه اشکالی داره خیار و سبزی و کدو توی یک ظرف پخته بشن؟  

حال اینا رو داشته باشین تا بعد.

/ 6 نظر / 15 بازدید
علی بر

شکمو !!![خنده] کلا تو رستوران هاش تشریف داشنین مثله اینکه!! دلم واست تنگولیده بهروز جان [قلب]

ub

نه علی جان این نوشته در باره صرفه جویی در غذا بود. می دونی وقتی می بینی یک اسب کوچک اسباب بازی رو که هر چهار تا ژاش حرکت میکنه و خودش راه میره رو میشه حدود 1400 تومن بخری آدم حیرون می مونه که اینها چطور اینقدر ارزون تولید می کنند.

merikhi

بعضي اش مال كارتون عصر هجره بعضياش (آب معدني ) رو به شدت موافقم. اصلا از اين همه زباله پلاستيكي كه تو اين سالها ساختيم خوشم نمي آد.....

merikhi

يه چيز ديگه به اون مدير دولتيه بايد بگي تازه يه سيستم ويدو كنفرانس هم برات مي زارم . يه سيستم ساختمون هوشمند و يه سيستم شبكه فيبر نوري با پخش وايرلسي ليزي !!!!!! كه نيم سانيه فيلم برات پخش كنه اونوقت تو از فرداش مي شي همه كاره شركت :))

راه میانبر

استاد اگر بعدا وقت کنی چند تا عکس از هم چشم بادومی ها بذاری خیلی ممنون میشیم.

نیوشا

کجایی تو خان داداش؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟