زود باوری و زود ارسالی – استاکس نت!

دروغ شبیه این ولی یک مقدار قابل باور بنویسید و به همه بفرستید؛ ببینید به چه سرعتی بهتون بر میگرده. تا حالا چند دفعه از این میل هایی دریافت کردید که "با ازای هر یک نفری که این میل رو به اونها بفرستید فلان قدر برای کمک به فلان انسان در مانده پرداخت میشه؟

یکی از سوژه های رایج و داغ اینروز ها برای این "هرز نامه" ها استاکسنت است که با توجه به رنگ سیاسی که می خوره بد جوری پخش میشه. بعضی ها حاضرند برای اینکه دلشون از سیستم خنک بشه همه چیز رو سیاه سیاه سیاه کنند.

کمی PLC

همینقدر بگم که PLC یعنی یک کنترل کننده قابل برنامه نویسی. مجموعه PLC  و مخلفات اون از یک طرف به "رابط بین انسان و ماشین" (HMI) و از طرف دیگه به اون مجموعه ایی که قرار کنترل بشه (مثلا یک کارخونه شیمیایی) وصل میشه. "رابط بین انسان و ماشین" (HMI) هم معمولا کامپیوتری است  که اپراتور پشت اون میشینه و با نرم افزاری که روی اون هست مجموعه رو کنترل میکنه.

در بیشتر سایت هایی که با PLC های شرکت زیمنس کنترل میشه؛ برای درست کردن نرم افزار HMI از یک نرم افزاری استفاده میشه بنام WinCC که خیلی هم گرونه و ما ایرانی ها رسممون استفاده از نسخه دزدی اونه.

سانتریفوژ

دیدین چه جوری خامه می گیرند؟ چرخوندن سریع یک مایع یا گاز باعث جدا شدن مواد بر حسب جرم اونها میشه. حتی می تونید با این روش آب لباس خیس رو خیلی سریع بگیرید و انو آماده اطو کردن کنید. این چرخوندن رو باید برای غنی سازی اورانیوم خیلی سریع انجام داد (مثلا 50 هزار دور در دقیقه) و برای این چرخوندن از موتور های خاصی استفاده میشه. این موتور ها توسط یک موجودی که فعلا بهش می گیم "درایو" انجام میشه و اون درایو هم ممکنه به PLC  وصل باشه و با HMI  بشه اونو کنترل کرد. البته اینکه آیا بهترین راه کنترل موتور چه جور ارتباط با PLC  هست موضوع جداگانه ایی است که من معلوم نیست حرفم چقدر در باره اون معتبر باشه. در هر صورت ممکنه اپراتور از پشت HMI به درایو موتور دستور بده که "آهای موتور ...تو با فلان سرعت بچرخ!" یادمون هم هست که برنامه HMI رو با WinCC  می نویسند که خیلی گرونه و نسخه قفل شکسته اون طالب زیاد داره.

خسته شدین؟ الان جمعش می کنم.

استاکس نت

خلاصه ماجرا اینه که از طریقی که به نظر من یک جاسوس بی ... بوده اطلاعاتی در باره درایو موتور ها به نویسندگان کرم رسیده بوده. (یک کمی تو اینترنت بگردید مارک اصلی این درایو رو که توسط یک شرکت ایرانی هم کپی شده می تونید پیدا کنید) این کرم از طریقی که نمی دونم رسیده به کامپیوتر هایی که روی اونها با WinCC برای سانتریفوژ نرم افزار رابط انسان و ماشین (HMI) می نویسند و یک جایی توی برنامه نهایی جا خوش میکنه. بعدش این برنامه آلوده هروقت می دید که HMI   دور موتور رو در محدوده ایی که اونها می دونن تنظیم می کرد؛ احتمال وصل بودن به سانتریفوژ رو میده و شروع میکنه بهم ریخن سرعت موتور و خراب کاری که خراب کاری اونهم محدود میشه به همین موضوع و تبعات اون.

بازار داغ شایعه

کسی که یک کمی با کنترل آشنا باشه می فهمه که اولا دور موتور و کل ماجرا قسمت کوچکی از فرایند است و دوما وقتی معلوم شد ماجرا چیه چاره کردن ماجرا بسیار ساده است. اما این وسط بعضی ها فقظ خبر رسانی می کنن و بازار اظهار نظر های نا سنجیده و تکرار هذیان ها بجای تحلیل درست رایج میشه. یک عده هم که از بغض شون هرچی نقل قول وحشتناک تر باشه بیشتر از توزیع اون خوشحال می شوند. یکهو می بینید از قول یک کارشناس بی اسم پخش میشه که "آی ... ایران دو سال عقب افتاد" یا "همه سیستم های کامپیوتری تاسیسات هسته ایی ایران باید عوض بشه" و از این جور حرفها.

حتما تو مجموعه های مهندسی مربوط در ایران آدم های خیلی با سواد تر از من هم هست که راه حلهای بهتری پیدا کنند ولی کلی راه حل های مختلف به نظر من می رسه که خوب بقول معروف "ما نه سر سیر هستیم و نه ته پیاز " تو این ماجرا بازی مون بدن. در هر صورت ادعای دوسال و تعویض کل ماجرا و ... خالی بنذی است.

حرف آخر

حرف آخر این نیست که "بابا هرچی هرز نامه دستتون رسید باور نکنید و فوروارد نکنید" حتی این هم نیست که "بابا ... خوش انصاف ها ... دو زار نسبت به مملکت و کشورمون غیرت داشته باشیم." بلکه اینه که بگم از نظر من تنها ملاک وارد شدن یا نشدن و تلاش کردن در هریک از حوزه های هسته ایی فقط باید "استطاعت" باشه که البته معنی اون فقط توان مالی نیست بلکه همه توان پرداخت هزینه های مادی و معنوی ان است که ممکنه حتی شامل هزینه ضرر و زیان هوای آلوده و مشکلات نسل های بعدی هم باشه. اگر کشور استطاعت پرداخت این هزینه ها رو داشته؛ در همه این حوزه ها حتی سلاح هم باید وارد شویم. یادمون باشه که قران دستور میده که برای ترسوندن دشمن خدا و دشمنون هرچی رو که استطاعت تهییه اونو داریم فراهم کنیم.

/ 3 نظر / 32 بازدید
مهتاب

[نگران]

مهتاب

دایی جونی انقدر دلم تنگ شده برات ت ت ت [نگران]

مهتاب

دایی جونی انقدر دلم تنگ شده برات ت ت ت [نگران]