نماز مغرب

هواپیما که زمین نشست ساعت به وقت محلی ٧ صبح بود و توی بلندگو هواپیما درجه حرارت شهر رو ٣۵ درجه سانتیگراد اعلام کرد. اولین فکری که به نظر می رسید این بود که این وقت صبح ٣۵ درجه باشه سر ظهر چی میشه!

اما من یک دلخوشی داشتم چیزی که ٣ ماه منتظرش بودم. تو این چند سال به تعداد ٣ رقمی دفعه پشت سرش نماز مغرب خوندم. عراقیه. انگلیسی هم اصلا نمی دونه اینه که خیلی کم باهم حرفی زدیم. اما صداش و لحنش و انتخاب آیه هایی که تو نماز می خونه بی نظیره. (سنی ها بعد از حمد معمولا یک سوره کامل نمی خونن و آیاتی رو برای خوندن انتخاب می کنن). قران رو طوری قرائت میکنه که تن آدم میلرزه. گاهی اوقات آنچنان از کرم و لطف خدا می خونه که باور می کنی همون لحظه بخشیده شدی و گاهی هرم آتش دوزخ رو تو تمام وجودت احساس می کنی. گاهی اینقدر سبکت می کنه که تو آسمون پرواز می کنی و گاهی احساس می کنی قلبت زیر فشار گناهات داره می ترکه. تو نماز عشا ولی معمولا رکعت دوم یک سوره کامل می خونه. نماز عشا رو بیشتراز بلندگو میشنوم مدتی بطور ثابت سوره کافرون رو می خوند. هر وقت گوش می دادم تنم مثل بید می لرزید. نه اینکه بترسم -- اصلا دلیل احساسم رو موقع شنیدن این سوره نمی فهمم انگار یک حماسه می شنوم در حالیکه اصلا حماسی نیست. وقتی میگه "لکم دینکم و لی الدین" قلبم می ایسته. این "ال" سر "دین" رو یک جوری می گه که تمام بند بند وجود از اون لبریز می شه و با تمام وجودت حس می کنی که چرا این "ال" اینجا است. همیشه بعد از اینکه این سوره رو می خونه و من میشنوم حس میکنم شونه هام دارن میلرزن و چشم هام خیس شدن.  

 

/ 5 نظر / 8 بازدید
یو بی

تو این فکرم که چرا هر وقت مطلبی با رنگ و بوی مذهبی می نویسم هیچکس نمیکامنته!

علی بر

شریعتی میگه بعضی مفاهیم هست که به ابتذال کلمات نمیشه بیانشون کرد. یعنی هر کاری کنی نمی تونی بیان کنی. من مطمئن هستم که احساستو نمی تونی با جمله به خواننده منتقل کنی و اونچه می ماند جملاتی است که خیلی ها دارن هر روز باهاش نون می خورن و قصر می سازن. من جای تو باشم ایمان و مذهبم رو تو دلم نگه می دارم و ناخواسته همقطار بعضی ها نمیشم. ببخشید بهروزجان[گل] فقط نظرم رو گفتم.

merikhi

برای اینکه خیلی درونیه و هر کسی یه جور برداشتی داره.

راه میانبر

سلام. من ظهر شنبه وبلاگم رونگاه کردم و پیامت رو دیدم. بلافاصله هم زنگ زدم ولی موبایل خاموش بود. شرمنده! امیدوارم سفر خوش گذشته باشه

مرتیا

کامنتیدم!