یکی به نعل یکی به میخ

٨ سال پیش برادرم کتلبی برام آورد بخونم که استادش خیلی پیش تر از اون بهش داده بود و اونهم گفته بود که متاب خیلی قدیمی است. موضوع کتاب دروغ گفتن با آمار بود.

"دروغ بر دو نوع است: چاخان و آمار"

تو همون کتاب داستان همبرگر فروشی رو در استرالیا نوشته بود که اداعا می کرد همبرگرش ۵٠% گوشت کانگرو  و ۵٠% گوشت اسبه ولی بعدا معلوم شد آقا به ازا کل گوشت هر یک اسب - یک کانگرو هم قاطی اسب چرخ می کرده. 

یادتونه در باره انواع دروغ نوشتم؛ واقعا احساس انزجار می کنم وقتی یکی با دروغ هایی که تو چشمم میگه میخواد بگه:" تو که به اندازه یک الاغ نمی فهمی و این حرفها رو باور می کنی!"

خوب حالا یک جمله هم "به میخ زدن"

عربها می گن:

من حفر بئرا لاخیه؛ فهو فی بئر قبل اخیه البته یادم افتاد که خودمون بهتر می گوییم که "جاه کن همیشه ته چاه است" 

----

 موقع افتتاح کارخانه با هزار التماس و اعمال نظر قرارداد یک روزه گرفت و شد میز کش و دلال برگزاری مراسم افتتاحیه. حالا به لطف رفاقتش با برادرزاده طرف قرارداد عکس تبلیغاتی چی توز برای خودش تو این شرکت رئیس شده و منشی داره؛ حالا شما انتظار دارین تو شرکت بادکنک سه رنگ نه به دست منشی اش پخش کنه؟

--------

جعبه شیرینی رو با پرچم سه رنگ تو شرکت پخش کرد ولی وقتی پرچم بهش برگشت؛ قسمت قرمز پرچم رنگ قیچی شده بود و قسمت سفیدش رنگ شده به رنگ قسمت بالایی.

---------

قطعا یکی از موفق ترین مدیرانیه که من از نزدیک باهاش کار کردم - زمانی یک نظامی بود و طراح عملیات بزرگی که همه اون عملیات رو  یکی از افتخار ترین فصل های جنگ می دونند. می گفت( البته با مودب سازی جمله)  : " با آدم راستگویی فکل کراواتی که مست است و ا یستاده دفع بول میکنه میشه کار کرد ولی با دروغ گو نمیشه."

 

 

/ 3 نظر / 18 بازدید
ub

از تعدد غلط های املایی عذر می خواهم.

سحر

در تمام ترديدهاو شايدهايم بدان! تنها تويي که بايدي... تنها تو... حتي به خودت هم دل مبند مي رسد روزي که حتي نگاهت را نمي شناسي به جز حضور تو هيچ چيز اين جهان بيکرانه را جدي نگرفته ام حتي عشق را... سلام روزت بخير باشه مهربون...كلبه قشنگي داري ...دوست داشتي با قدمهاي سبزت كلبه كوچك آبجي سحر هم مزين كن...روز دل انگيزي داشته باشي

رئیس آواره

این که آدمهایی هستند که دروغ رو به راحتی باور می کنند محرک خوبیه برای بیشتر، بهتر و کنده تر دروغ گفتن. ضمنا از قدیم گفتن دروغ هر چی بزرگتر باشه باور کردنش راحتتره!