حافظ وبلبشو اینترنت

بشریت خیلی مدیون کسانی است که آینده رو دیده اند و حرفهایی زده اند که چراغ راه آینده شده. خیلی از این آدم ها نویسندگان داستان های علمی تخیلی بوده اند. مثلا شعاع ژئو سنکرون و این خاصیتش که ماهواره در اون ارتفاع نسبت به زمین ثابت میمونه از محاسبات یکی از این نام آوران در یک داستان تخیلی استخراج شد.

بعضی از این آدم ها هم بجای اینکه این حرفها رو توی داستان ها یا کارهای هنری مثل نقاشی و مجسمه سازی بیارن سعی کردن ایده های فردا رو امروز پیاده کنن. نمونه اون هم زیادی است؛ یکی از اونها اسیو جابز معروفه که حداقل دو بار خبر دارم با ایده های زیادی جسورانه اش, کمپانی اپل رو به مرز نابودی رسونده. نمونه اش اون طراحی کامپیوتر NeXT بود که داستانش رو برین بخونین.

دو هفته پیش داشتم با غرغربانو در باره نویسنده ایی صحبت می کردم در باره نویسنده ایی که توی دهه 1940 پیش بینی کرد بشر روزی از نظر امکانات مخابراتی اونقدر پیشرفت میکنه که لازم نیست برای انجام کار از نظر فیزیکی در محل کارش حضور پیدا کنه. دقت کن: کار کردن از راه دور به اتکا امکانات مخابراتی رو حدود 60 سال پیش دیده بوده!

هفته پیش پشت کامپیوتر یکی از بستگان نشسته بودم که همیشه از کندی کامپیوترش شکایت داره. تصمیم گرفتم ببینم چه خبره که این کامپیوتر اینقدر کنده.

اینقدر آت و آشغال توی رجیستری و حافظه پیدا کردم که مغزم سوت کشید. هر سایتی هر جایی دانلودی پیشنهاد کرده بود این آقای دکتر گرانقدر نصب کرده بود و هرکس دعوت کرده بود در هر لیستی عضئ بشه شده بود. لیست پروسس های حافظه اینقدر طولانی بود که یک نیم ساعتی فقط پروسس می کشتم. ویروس و کرم و ... که هیچی. میگم آخه مرد مومن مگه هرکس هر پیشنهادی داد آدم قبول میکنه؟ آخه بابا دیگر گربه هم محض رضای خدا موش نمیگیره تو چطور فکر می کنی هرکی گفت فلان نرم افزار یا لیست یا ... مجانی است باور می کنی؟    

خوب حالا فکر می کنین مطالب بالا به هم چه ربطی دارن؟ ربطش اینه که به ذهنم رسید از قدیمی تر آدم های آینده بین حافظ خودمون بوده که این بلبشو اینترنتی رو تو زمان خودش دیده و رهنمود داده. باور نمی کنین؟ خوب این بیت رو پس برای چی گفته: 

 

 

 

 

 

خوشا دلی که مدام از پی نظر نرود   به هر درش که بخوانند بی‌خبر نرود

 و سه بیت پایین تر:

دلا مباش چنین هرزه گرد و هرجایی   که هیچ کار ز پیشت بدین هنر نرود  

 

/ 1 نظر / 10 بازدید
merikhi

حافظا! کم پیدایی برادر....