سرزمين خر شدن!

اسم دیگر این یادداشت می تونست این باشه "چرا دلم نمی خواهد تهران مثل دوبی بشود(۱)"

حتما اینجا خوندین که کتاب پنوکیو رو من خیلی دوست دارم و بارها و بارها اونو خوندم. یکی از فصل های کتاب فصلی است بنام "سرزمین خر شدن"که در اون سرزمین پینوکیو (و ظاهرا بقیه) هیچ کاری بجز بازی کردن ندارند و بعدش هم در مدت کوتاهی استحاله میشن و به خر تبدیل می شوند و اونوقته که اونها رو برای کار می فروشند. راستش یکی از دفعاتی که کتاب رو می خوندم یک دفعه به ذهنم رسید که اگر هیچ کس کار نمی کنه پس کی غذا می پزه و غذا رو به ساکنین شهر می رسونه؟  اینجا بود که به این نتیجه رسیدم که حتما تو اون سرزمین هم کسانی هستن که کار می کنن وبه اونها که برای بازی کردن و خر شدن به حال خودشون رها شدن خدمات می دهند.  

دیروز دبی بودم. مسیری رو که باید کمتر از نیم ساعت طول می کشید بیش از دو ساعت و خورده ایی در راه بودم. تراکم ماشین ها و بسته بودن خیابان ها... دبی هم شهری است که باید حتما اونو تجربه کرد. هر کسی ممکنه دبی رو یک جور ببینه اما یکی از دید های من به دبی "شهر جرثقیل های گردان" (همون تاور کرین) است. هر جا که به افق بی روح نگاه کنی یک دسته از این جرثقیل ها دارند برج می کارند. همینطور اسمان خراشه که میره بالا.  توی کندی رفت و آمد راننده که ایرانی است با ۳۳ سال سابقه تو این شهر کلی حرف زد برام - حدودا یکسال ونیم بود که همدیگر رو ندیده بودیم.

صحبت مترو دبی شد که ۳ سال پیش شروع شده و قراره دو سال دیگر تموم شد و من می دونم که دوساله تموم میشه. و یاد مترو خودمون افتادم و تاریخچه اون. اصولا اگر کسی فکر کنه ما هرگز می تونیم با سرعت اونها کار کنیم حتما عقلش اشکال داره. رفتم تو فکر حرف های مسخره ایی که گاهی می شنویم مثل اینکه مثلا فرودگاه امام خمینی می تونه رقیب فرودگاه دوبی باشه!‌ واقعا مسخره است. میدونین مثل اینه که بگین اگر ابراهیم جوادی(کشتی گیر ۴۸ کیلو دهه ۵۰ )الان وزنه برداری می کرد رقیب رضا زاده می شد در وزنه برداری.

بعد صحبت عوض شدن شماره ماشین ها شد. تو امارات واقعا شماره ماشین ها خر تو خره هرکدوم از امیرنشین ها چند جور شماره با اندازه و فرمت های خودشون دارن که هیچ شباهتی با هم نداره. شنیدم که به بهانه یک نواخت کردن شماره ها قرار همه شماره ها عوض بشه و شکلشو یک نواخت بشه. اما نکته جالب اینه که تصمیم دولتی اینه که کلیه حروف و ارقام عربی از روی شماره ها محو بشن و فقط با حروف و ارقام انگلیسی شماره نوشته بشه.

روز چندم بازی در سرزمین خر شدنه؟

پی نوشت: شماره اتومبیل" ابوظبی ۵" به قیمت معادل ۸ میلیون دلار فروخته شد!

 

/ 7 نظر / 16 بازدید
يوبی

ديروز از يکی از فروشگاه های دبی پرتقال ايرانی و سيب آمريکايی خريدم. الان تو يکی از سايت ها خوندم (نمی دونم راست است يا دروغ)‌ که وزير محترم جهاد چند تا ميوه رو نام بردن که شب عيد براشون مشکل نداريم ولی احتمالا بخاطر سرما با پرتقال مشکل داريم. هرکی پرتقال و هندونه ايران خواست بفرماييد ۲۱ مارس امارات متحده عربی. راستی کسی می دونه که آيا ادعای اينکه فروشگاه های زنجيره ايی شويترام در امارات متعلق به يک اسرائيلی است درسته يا نه؟

حامد

سلام .بهتون تبريک می گم.جالبه! شما هم سری به من بزنيد.متشکرم و منتظر

مرتيا

ما داريم دفتر كارمون رو نوسازي مي كنيم.... قرارمون ۱۰ روزه بوده اما الان نزديك ۲ ماهه كه كارگر ميره بنا مياد... نجار ميره كاشي كار مياد... برقكار ميره شبكه مياد.... فكر نكنم تا ۳ هفته ديگه هم درست بشه!!!!

merikhi

پول! هر جا که سود بیشتر بدن می ره اونجا. وقتی از خودشون دولتی می خرن تضمینی مفت چرا بیاره بازار ایران.

پونه

يک پلاک pooneh55 بخر برای من!

رامتين

از شريعتمداری روزنامه کيهان بپرس!